4.1. Meâl-Basılı

Âyet atıflarında âyet metni verilecek ise tırnak içine alınmadan yazılır. Meâl, çift tırnak içinde eğik olarak verilir, sûre ve âyet numarası dipnotta belirtilir. Sûre adlarındaki “el-” takılarına ve uzatmalara (â) riayet edilir. Âyetin çevirisi bir meâlden alınmış ise istifade edilen meâlin mütercimi, yayıncısı ve basım bilgisi ilk dipnotta belirtilir.

Örnek:

اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذ۪ينَ اِذَا ذُكِرَ اللّٰهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَاِذَا تُلِيَتْ عَلَيْهِمْ اٰيَاتُهُ زَادَتْهُمْ ا۪يمَاناً وَعَلٰى رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَۚ

“Müminler o kimselerdir ki, Allah’ın adı anıldığında yürekleri titrer, kendilerine Allah’ın âyetleri okunduğunda bu onların imanlarını arttırır. Onlar yalnızca rablerine güvenirler.”1

________________________________________________

1  Kur’ân-ı Kerîm Meâli, çev. Halil Altuntaş – Muzaffer Şahin (Ankara: Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, 2009), el-Enfâl 8/2.

2  el-Enfâl 8/6.

el-Ahzâb 33/1 | İngilizce metinde: al-Aḥzāb 33/1.

el-Cuma 62/1 | İngilizce metinde: al-Jumuʿa 62/1.

İlk Geçtiği Yerde Meâl Adı, çev. Çeviren Adı Soyadı (Basım Yeri: Yayıncı, Basım Yılı), Sûre Adı Sûre Numarası/Âyet Numarası.
Örnek Kur’ân-ı Kerîm Meâli, çev. Halil Altuntaş – Muzaffer Şahin (Ankara: Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, 2009), el-Enfâl 8/2.

Kur’an Mesajı: Meal-Tefsir, çev. Muhammed Esed, Türkçeye çev. Cahit Koytak – Ahmet Ertürk (Ankara: İşaret Yayınları, 2002), el-Bakara 2/4.

Sonraki Geçtiği Yerde Sûre Adı Sûre Numarası/Âyet Numarası.
Örnek el-Bakara 2/12.

el-Bakara 2/14.

Kaynakçada Meâl Adı. çev. Çeviren Adı Soyadı. Basım Yeri: Yayıncı, x. Basım, Basım Yılı.
Örnek Kur’ân-ı Kerîm Meâli. çev. Halil Altuntaş – Muzaffer Şahin. Ankara: Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, 3. Basım, 2009.

Kur’an Mesajı: Meal-Tefsir. çev. Muhammed Esed, Türkçeye çev. Cahit Koytak – Ahmet Ertürk. Ankara: İşaret Yayınları, 2002.

 • Kur’an-ı Kerîm | al-Qurʾān al-Karīm
 • Kur’ân | The Qurʾān

4.1. Meâl-Basılı” hakkında 11 yorum var.


 1. Sn. Editör!
  Bir kimse Müzzemmil suresinin birden fazla ayetine atıf yaptığında bunu nasıl göstermeli?
  Mesela: el-Müzzemmil 73/12-16. şeklinde mi olmalı? Yoksa el-Müzzemmil 73/12, 16. şeklinde mi olmalı? İyi çalışmalar dilerim?

  1. Müzzemmil sûresinin birden fazla âyetine atıf yapıldığında:el-Müzzemmil 73/12,16 şeklinde. * Burada sadece 12 ve 16.âyetler kastedilmektedir.

   Müzzemmil sûresinin belli âyet grubuna atıf yapıldığında: el-Müzzemmil 73/12-16 şeklinde. * Burada 12, 13, 14, 15 ve 16. âyetler kastedilmektedir.

  1. İndirmeler sayfasından indirilen İSNAD Zotero ve Mendeley şablonunun bulunduğu zip dosyası içerisinde her bir veri türünün ne şekilde kaydedileceğini gösteren pdf formatında yardım dosyası yer almaktadır. Yardım dosyasını inceleyiniz.

    1. Meâl Adı, çev. Çeviren Adı Soyadı, sad. Sadeleştirenin Adı Soyadı (Basım Yeri: Yayıncı, Basım Yılı), Sûre Adı Sûre Numarası/Âyet Numarası.

 2. Zotero’ya Kur’an Meâlini kitap eser türünde ilave ediyorum ama çevirmen diye belirlediğim halde dip notta trc. kısaltmasıyla ve önce çevirmen sıralamasıyla görünmektedir. Yani zotero sıralamasıyla girilen bilgiler 2. edisyon sıralamasına bir türlü uymuyor. Ayrıca ikinci geçtiği yerde zotero üzerinden yalnız sure ve ayet ismini nasıl vereceğim? Çünkü ikinci defa kaynak verince yine meal ismi çıkıyor.

  1. İndirmeler sayfasından indirilen Zotero ve Mendeley Şablonu zip dosyası içerisinde yer alan kullanım kılavuzunu inceleyiniz.

   1. Ben zaten size sormadan önce defalarca o zip dosyasını okudum ama bu konuda yardımcı olacak bilgi orada yok. Verileri söylendiği şekilde girmeme rağmen dipnota atıf verildiğinden sıralama farklılaşıyor. Kur’an-ı Kerim’in her sure ve ayeti zoteroya girilemeyeceğine göre ikinci defa atıf verileceği zaman sadece sure ve ayetin dipnotta görülmesini nasıl sağlayacağım?

    1. İSNAD Atıf Sistemi 2. Edisyon’da trc. şeklinde kısaltma yoktur. Zotero’ya İSNAD 2. Edisyon şablonunu eklediğinizden emin olduktan sonra yardım dokümanında belirtilen adımları tekrar gözden geçiriniz.

Bir Cevap Yazın


İçindekiler

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
Dini İlimler Araştırma Merkezi DİMER
58140, Kampüs, Sivas, Türkiye
İSNAD Atıf Sistemi
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nin
proje desteği ile geliştirildi:
CÜBAP RGD-015