Citavi Eğitimi

Citavi referans ve bilgi yönetimi programı kullanım eğitimi. Citavi programı hakkında Citavi resmi internet sitesi üzerinden detaylı bilgi alınabilir.

Çıktılar

Eğitim tamamlandığında katılımcılar, Citavi Programı’nın kullanımı hakkında bilgi sahibi olurlar.

Hedef Kitle
 • – Araştırmacı ve akademisyenler
 • – Lisans öğrencileri
 • – Lisansüstü öğrenciler

 

* İSNAD Citavi Şablonu buradan indirilebilir.

Dersler
 • 1: Tanıtım, Programı Yükleme ve Citavi Hesabı Oluşturma 18:41
 • 2: Ayrıntılı Arayüz Tanıtımı ve Atıf Stillerini Ekleme 25:57
 • 3: Citavi Projesine Referans Ekleme-1 (Manual Olarak Eser Ekleme) 17:20
 • 4: Citavi Projesine Referans Ekleme-2 (Online Search Özelliği ve Citavi Picker, ISBN, DOI ile Eser Ekleme) 20:43
 • 5: Bilgi Fişleri Oluşturma-1 (İçindekiler Oluşturma, Referansları Okuma ve Analiz yapma) 22:05
 • 6: Bilgi Fişleri Oluşturma-2 (Fiş Türleri ve Uygulamalı Fiş Oluşturma Örnekleri) 21:54
 • 7: Word'de Citavi Kullanımı-1 (Word Citavi Eklentisi, İçindekiler Oluşturma, Referans Gösterimi) 21:31
 • 8: Word'de Citavi Kullanımı-2 (Bibliyografya Oluşturma, Bilgi Fişlerini Word'e Aktarma ve Bazı Önemli Hususlar) 19:44
 • 9: Projenin Yayına Hazır Hale Gelmesi, Citavi'deki Diğer Özellikler 15:25

Bu eğitimde Citavi programının genel olarak tanıtımı, programın indirilmesi ve bilgisayara yüklenmesi ve Citavi hesabı oluşturma konuları anlatılmaktadır.

Bu eğitimde Citavi programının genel arayüz tanıtımı ve atıf sitillerinin eklenmesi ile özelleştirilmesi konularında bilgi verilmektedir.

Bu eğitimde Citavi projesine manual olarak eser ekleme konusu anlatılmaktadır.

Bu eğitimde Citavi projesine Online Search Özelliği ve Citavi Picker, ISBN, DOI ile eser ekleme konuları anlatılmaktadır.

Bu eğitimde Citavi projesinde içindekiler bölümünü oluşturma, kategorilere ayırma, referansları okuma ve analiz etme konuları anlatılmaktadır.

Bu eğitimde Citavi'de bulunan fiş türleri, uygulamalı fişleme örnekleri konuları anlatılmaktadır.

Bu eğitimde Word Citavi eklentisi, Citavi Pane, kategori ağacını aktarma, içindekiler oluşturma ve referans gösterimi konuları anlatılmaktadır.

Bu eğitimde Word programında Citavi projesi içerisinde bulunan bilgi fişlerinin aktarılması ve metin içerisinde kullanımı, bibliyografya oluşturma konuları anlatılmaktadır.

Bu eğitimde Citavi projesinin yayına hazır hale gelmesi ve Citavi'nin diğer bazı özellikler anlatılmaktadır.

Arş. Gör. Halil İbrahim Yılmaz

1992 yılında Erzurum’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Konya’da tamamlayıp 2009 yılında Konya Merkez Anadolu İHL'den mezun oldu. Aynı yıl girdiği Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni 2014 yılında bitirdi. Ardından Marmara Üniversitesi SBE İslam Tarihi Anabilim Dalı Yüksek Lisans programını kazandı. 2016 yılında Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak göreve başlamasıyla eğitimine burada devam ederek 2018 yılında “Belâzürî'ye (ö. 279/892-93) göre Şâm Bölgesi fetihleri (M. 634-640)” başlıklı yüksek lisans tezini tamamladı. Halen SAÜ İlahiyat Fakültesi’nde araştırma görevlisi olup aynı üniversitede doktora eğitimine devam etmektedir. Aynı zamanda İSAM Araştırma Yetiştirme Programı’nda (AYP) araştırmacıdır. Arapça ve İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Citavi Eğitimi” hakkında 8 yorum var.


 1. merhaba,iki sorum var.tuttuğumuz bilgi fişleri ve kaydettiğimiz kaynaklar diğer bir projeye aktarılabilir mi,yoksa yine hepsini tek tek girmek gerekir mi? bilgisayarımızın bozulması durumunda?ikinci olarak,bilgisayarımızın bozulması durumunda kaydettiklerimiz kaybolur mu,kaybolmaması için bir yöntem var mı?

  1. Bilgi fişleri ve kaynaklar projeler arasında kopyalanabilir. Kaydettiğiniz verilerin bilgisayarın bozulması gibi durumlardan etkilenmemesi için bulut projeleri kullanabilirsiniz. İnternet erişimi ile ilgili problem varsa projelerinizin kayıt edildiği yeri bilgisayarınızın D diski gibi sistemin çökmesi gibi durumlardan etkilenmeyecek konumlara kaydedebilirsiniz.

 2. Merhabalar. Citavi 6.3. kullanıyorum. Fakat pdf’ler üzerinde ‘snapshot’ özelliği çalışmıyor. Görüntüyü seçtikten sonra seçenekler çıkmıyor. Sorun ne ile ilgili olabilir?

  1. Kullandığınız pdf dosyaları şifreli ise snapshot ve diğer alıntılama araçları kullanılamaz.

 3. Teşekkür ediyorum. Çok güzel bir eğitim olmuş. Derslerde Osman hocanın yapacağı 10. dersten bahsediliyor. Bu ders yapılacak mı acaba..

 4. Merhabalar Bulut a kaydettiğimiz bir projeyi Bilgisayar’a da kaydedebiliyor muyuz. İki tarafa da aynı anda yada daha sonra aktarma imkanı oluyor mu

  1. Bulut projeleri üzerinde internet bağlantısı olmadığında bilgisayarınızdan çalışmaya devam edebilirsiniz. İnternet bağlantısı yaptığınızda değişiklikler bulut ile eşitlenir. Buluttaki bir projeyi tamamen bilgisayara kaydetmek veya tam tersi de mümkündür.

Bir Cevap Yazın

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
Dini İlimler Araştırma Merkezi DİMER
58140, Kampüs, Sivas, Türkiye
İSNAD Atıf Sistemi
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nin
proje desteği ile geliştirildi:
CÜBAP RGD-015