13.1. Tez-Lisans

İSNAD Atıf Sistemi’nde tez adlarının eğik yazımı tercih edilmiştir. Tez türünü belirtmek için “Yayımlanmamış Lisans Tezi” ifadesi yerine “Lisans Tezi/Undergraduate Thesis” şeklindeki kısa tür belirteci yazılması öngörülmüştür.

İlk Geçtiği Yerde Yazar Adı Soyadı, Tez Adı (Şehir: Üniversite Adı, Fakülte Adı, Lisans Tezi, Yılı), Sayfa Numarası.
Örnek Abdullah Demir, Mâtürîdî Kelâm Ekolünde Nesefîler ve Ebû Hafs Ömer en-Nesefî’nin İtikâdî Görüşleri (Bursa: Uludağ Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi, Lisans Tezi, 2002), 54.
Sonraki Geçtiği Yerde Yazar Soyadı, Tez Adı veya Kısa Adı, Sayfa Numarası.
Örnek Demir, Mâtürîdî Kelâm Ekolünde Nesefîler, 56-57.
Kaynakçada Yazar Soyadı, Adı. Tez Adı. Şehir: Üniversite Adı, Fakülte Adı, Lisans Tezi, Yılı. (varsa) Erişim Adresi
Örnek Demir, Abdullah. Mâtürîdî Kelâm Ekolünde Nesefîler ve Ebû Hafs Ömer en-Nesefî’nin İtikâdî Görüşleri. Bursa: Uludağ Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi, Lisans Tezi, 2002. https://doi.org/10.5281/zenodo.3359800
 • EndNote ve Zotero gibi programlarda tezin türü; Yüksek Lisans Tezi, Doktora Tezi vb. şeklinde elle kaydedilir.
 • Was this page helpful?

  13.1. Tez-Lisans” hakkında 6 yorum var.


  1. Merhaba, İnternet üstünde bir dergi buldum tezimde kullanacağım. Yalnız kaynağını nasıl yazacağımı bilemedim. Şikago yöntemi le kaynak yazıyorum. sayfa numaraları da yok. Ayrıca indirilmiyor. Link aşağıda yardımcı olabilir misiniz. hem metin içinde hem de kaynakçada yazımını bulamadım. teşekkürler.

   https://ayrintidergi.com.tr/yurttasligin-kiyisinda/

  2. Merhaba hocam. araştırmamda kullanmak üzere İnternette Almanca bir tezi kaynak olarak göstermek istiyorum. Ancak tezin türü belirtilmemiş. İnternette yaptığım araştırmalarda bu çalışma karşıma “tez” olarak çıkıyor. İsnad sisteminde tez türü olarak bunu nasıl göstermeliyim.

  3. Sa hocam. Lisansüstünde bir dersin final ödevi niteliğinde hazırlanmış ve daha sonra bir siteye, ör. academia.edu’ya yüklenmiş yazıya nasıl atıf yapılır?

  Bir Cevap Yazın