8. Yunan ve Roma Klasikleri

İlk Geçtiği Yerde Yazar Adı, Kitap Adı, ed. Editör, çev. Çeviren (Basım Yeri: Yayıncı, Basım Yılı), Cilt/Sayfa Numarası (Bölüm Numarası Paragraf Numarası Satır Numarası)
Örnek Aristoteles, Metaphysics, çev. Richard Hope (USA: The University of Michigan Press: Ann Arbor Paperbacks, 1960), 139 (1031a 15-20).

Thomas Aquinas, Commentary on the Metaphysics of Aristotle, çev. John P. Roman (Chicago: Henry Regnery Company, 1961), 784 (XI.2. 2188).

Aristoteles, Metafizik, çev. Ahmet Arslan (İstanbul: Sosyal Yayınlar, Kasım 1996), 171 (III.4 999b 5-7).

Sonraki Geçtiği Yerde Yazar Adı, Kitap Adı, Cilt/Sayfa Numarası (Bölüm Numarası Paragraf Numarası Satır Numarası)
Örnek Aristoteles, Metaphysics, 139 (1031a 15-20).

Thomas Aquinas, Commentary on the Metaphysics of Aristotle, 784 (XI.2. 2188).

Aristoteles, Metafizik, 171 (III.4. 999b 5-7).

Kaynakçada Yazar Adı. Kitap Adı. ed. Editör, çev. Çeviren. Basım Yeri: Yayıncı, Basım Sayısı, Basım Yılı.
Örnek Aristoteles. Metafizik. çev. Ahmet Arslan. İstanbul: Sosyal Yayınlar, Kasım 1996.

Aristoteles. Metaphysics. çev. Richard Hope. USA: The University of Michigan Press: Ann Arbor Paperbacks, 1960.

Thomas Aquinas. Commentary on the Metaphysics of Aristotle. çev. John P. Roman. 2 Cilt. Chicago: Henry Regnery Company, 1961.

  • Klasikler EndNote gibi programlara “Kitap” veri türünde kaydedilir.
  • Klasik eserlere referansta bulunurken EndNote ve Zotero gibi programlarda sayfa numarası alanına uluslararası standart atıf usulü yazılır.
Was this page helpful?

8. Yunan ve Roma Klasikleri” hakkında 4 yorum var.


  1. Hocam klasik eserlerde satır numaralarının hepsi belirtilmiş olmuyor. Biz belirtilen satır aralıkları çerçevesinde mi atıfta bulunacağız yoksa yazılı olmayan satır numaralarına da kendimiz kaçıncı satır olduğunu tespit ederek mi atıf yapacağız?

    1. Yalnızca eserde var olan bilgilere göre hareket etmeniz yeterlidir. Ama yararlandığınız kaynağın genel yapısına bakarak bazı yerlerde kendiniz satır numarası gibi bilgileir takdir edebilirsiniz. Mesela arada satır numarası atlanmış ilerleyen satırlarda numara devam ediyorsa kendiniz ilgili kısımda da numara varmış gibi numara belirtebilirsiniz.

  2. Genel olarak paragraftan yararlanıldıysa sadece paragraf numarası vermek satır numarası vermemek sorun olur mu? Bir başka sorum ise paragraf numarası bölüm numarasından önce gelip paragraf başka bölümde de devam ediyorsa bunu nasıl göstermek gerekir

    1. Paragrafın genelinden yararlanılırsa satır belirtmek gerekmez. Devam eden paragraf normal şekilde bölüm numarasından sonra yazılır.

Bir Cevap Yazın