2.2. Kitap-Tek Yazarlı

İlk Geçtiği Yerde … (Yazar Soyadı, Basım Yılı).
Örnek … (İnan, 2018).
… (Sezgin, 1967-2015).
Sonraki Geçtiği Yerde … (Yazar Soyadı, Basım Yılı).
Örnek … (İnan, 2018).
… (Sezgin, 1967-2015).
Doğrudan Alıntı … (Yazar Soyadı, Basım Yılı, Cilt/Sayfa Numarası).
Örnek … (İnan, 2018, 34).
… (Sezgin, 1967-2015, 17/19-23).
Kaynakçada Yazar Soyadı, Adı. Kitap Adı. x Cilt. Basım Yeri: Yayıncı, x. Basım, Basım Yılı.
Örnek İnan, Afet. Piri Reis’in Hayatı ve Eserleri. Ankara: Türk Tarih Kurumu, 2018.

Sezgin, Fuat. Geschichte des arabischen Schrifttums. 17 Cilt. Leiden: Brill, 1967-2015.

 • EndNote ve Zotero gibi programlara yazar adı ve soyadı kaydedilirken Soyad, Ad şeklinde kaydedilir. Arap müelliflerin isimleri kaydedilirken Yazar Adı alanına “Künyesi Adı Nisbesi Lakabı”, Soyadı alanına ise “Meşhur Adı” yazılır.
 • Arap müelliflerin nisbe veya lakabında yer alan elif lâm takısı (el-, er- vb.), kaynakçada ad alanının en sonuna yazılır. ör. Gazzâlî, Ebû Hâmid Muhammed el-. Böylece “el-” takısı EndNote ve Zotero programlar kullanıldığında ilk dipnotta “Ebû Hâmid Muhammed el-Gazzâlî” şeklinde yer alırken, kaynakçada soyad alanına yazılan meşhur addan önce görünmez. Çalışma tamamlandığında kaynakça kısmındaki “el” takıları manuel olarak silinir.

  Örnek: Topaloğlu, Bekir

  Buhârî, Ebû Abdillâh Muhammed b. İsmail el-

  Gazzâlî, Ebû Hâmid Muhammed el-

  Kādîhan, Fahreddîn Hasan b. Mansûr el-Özkendî

 • EndNote ve Zotero gibi programlara bu türde bir yayın kaydedilirken örneklerde “x” ile belirtilen “Cilt Sayısı/Number of Volumes” ile “Basım/Edition” alanlarına, rakam ile cilt ve baskı sayısı yazılır. Nokta ve basım ifadesi (x. Basım) yazılmaz.
Was this page helpful?

2.2. Kitap-Tek Yazarlı” hakkında 5 yorum var.


 1. İki ciltten oluşan bir eserde iki cilde de atıf yapılıyorsa kaynakça kısmında iki cilt de ayrı ayrı mı gösterilecek yoksa tek kayıtta mı?

 2. Selamun Aleykum hocam. Hocam tek cilt olan kitapları kaynakçada belirtirken örneğin: ezgin, Fuat. Geschichte des arabischen Schrifttums. 1 Cilt. Leiden: Brill, 1967-2015. olarak mı belirtmek gerekir, yoksa tek cilt olanların cilt bilgisini girmeye gerek yok mu?

Bir Cevap Yazın