blank

İSNAD Atıf Sistemi ile Akademik Yazım

İSNAD Atıf Sistemi ile Akademik Yazım. Atıf sistemleri ve akademik yazım temel eğitimi. Bu eğitim İSNAD Atıf Sistemi Geliştiricisi Dr. Abdullah Demir tarafından 21 Kasım 2020 ve 5 Aralık 2020 tarihlerinde verilen İSNAD Atıf Sistemi ile Akademik Yazım başlıklı seminerlere ait kayıtlardan oluşmaktadır.

Çıktılar

Eğitim tamamlandığında katılımcılar atıf sistemlerinin ortaya çıkış tarihleri, temel özellikleri, benezr ve farklı noktaları, atıf yapma, kaynak gösterme akademik yazımda uyulması gereken etik ilkeler hakkında bilgi sahibi olurlar.

Hedef Kitle
 • – Lisans öğrencileri
 • – Lisansüstü öğrenciler
Dersler
 • 1: Atıf Sistemleri 22:55
 • 2: Atıf ve Kaynakça Gösterme 14:20
 • 3: Yayın Etiği İhlalleri 26:36
 • 4: İntihalin Tespiti ve Öngörülen Yaptırımlar 10:55
 • 5: İSNAD Kullanım Örnekleri 18:34
 • 6: Atıf Sistemleri ve Yayın Etiği İhlalleri Genel Tekrar 10:22
 • 7: Akademik Yazım-1 20:45
 • 8: Akademik Yazım-2 18:59
 • 9: Soru Cevap 31:48
Dosyalar


Bu eğitimde Chicago, APA, MLA ve İSNAD Atıf Sistemi'nin tarihçesi, ana fikirleri ve temel özellikleri hakkında bilgi verilmektedir.


Bu eğitimde, atıf ve kaynak gösterimi, atıf gösterme programları ve akademik yazımın genel nitelikleri hakkında bilgi verilmektedir.


Bu eğitimde, yayın etiği ihlalleri, etik ihlallerinin sık görüldüğü yerler, sebepleri, intihal (aşırma), atıf ve alıntı farklı ve haksız yazarlık gibi konularda bilgi verilmektedir.


Bu eğitimde intihali tespit etme araçları, kaynak göstermeme, yetersiz, yanlış veya yanıltıcı kaynak gösterme durumunda mevzuatta öngörülen yaptırımlar gibi konularda bilgi verilmektedir.


Bu eğitimde, İSNAD yazım kılavuzunu kullanma, özelleştirme, İSNAD kılavuzu örnek tablolarını anlama, İSNAD ve İlahiyat Atıf Dizini web sayfalarının genel içerikleri ve kullanımları gibi konularda bilgi verilmektedir.


Bu eğitimde, İSNAD Atıf Sistemi ile Akademik Yazım eğitiminin ilk dört dersinde detaylı şekilde incelenen atıf sistemleri, atıf ve kaynakça gösterme, intihalin tespiti ve öngörülen yaptırımlar ve yayın etiği ihlalleri konuları kısa şekilde anlatılmaktadır.


Bu eğitimde, akademik yazımın taşıması gereken şekilsel özellikler hakkında İSNAD Atıf Sistemi 2. Edisyon Yazım kılavuzu üzerinden bilgi verilmektedir.


Bu eğitimde, akademik yazımın taşıması gereken şekilsel özellikler hakkında İSNAD Atıf Sistemi 2. Edisyon Yazım kılavuzu üzerinden bilgi verilmektedir.


Bu eğitimde, İSNAD Atıf Sistemi ile Akademik Yazım seminerinin sonunda gelen sorulara verilen cevaplar yer almaktadır.

Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Demir
Aslen Yozgatlı olan Demir, 1980 yılında Kırşehir’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kırıkkale’de tamamladı. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu (2002). Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Mâtürîdî Kelâm Ekolünde Mukallidin İmanı” adlı teziyle yüksek lisansını (2006), “Ebû İshâk Zâhid es-Saffâr'ın Kelâm Yöntemi” adlı araştırmasıyla da Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktorasını tamamladı (2014). Diyanet İşleri Başkanlığı’nda imam-hatip, vaiz ve cezaevi vaizi olarak çalıştı (2003-2010). Akabinde Cumhuriyet Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde araştırma görevlisi ve öğretim üyesi olarak görev yaptı (2011-2017). 2015-2016 yıllarında The University of Nottingham’da doktora sonrası araştırmasını yürüttü ve hâlen Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi'nde Kelâm Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir. Demir, 2016-2019 yıllarında Cumhuriyet İlahiyat Dergisi’nin editörlüğünü yürütmüş ve hâlen İngilizce olarak yayımlanan ULUM Journal of Religious Inquiries ile Türkçe yayımlanan Eskiyeni dergilerinde editör olarak görev yapmaktadır. İSNAD Atıf Sistemi’nin geliştiricisi de olan Demir, Ulusal İlahiyat Atıf Dizini projesinin (www.davet.org.tr) yürütücüsüdür. Demir’in Hanefî-Matürîdî din anlayışı konusunda yayınları bulunmakta ve bu alanda çalışmalarına devam etmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

İSNAD Atıf Sistemi ile Akademik Yazım” hakkında 4 yorum var.


 1. “İSNAD Atıf Sistemi ile Akademik Yazım – 2”

  Dr. Abdullah Demir / İSNAD Geliştiricisi

  Tarih: 5 Aralık 2020 Cumartesi Saat: 20:30-21:30

  Hedef Kitle: Lisans ve Lisanüstü Öğrenciler

  Webinar Katılım Linki:
  https://event.webinarjam.com/register/297/lxrm6b75

  Seminer Materyali: (https://drive.google.com/drive/folders/1WYNI8h2CYSIe45348bksomZw7JnBbr_c)

  İSNAD Atıf Sistemi İle Akademik Yazım -1 (Video: https://youtu.be/vriM8FtNPK0=

 2. 2. videoda açıkladığınız gibi, çok geriyiz teknik olarak akademik araç gereçlerin kullanımında. Tüm videolarınızı izliyorum. Citavi’yi tercih ettim. Citavi videolarınızın tamamını 3 günde izleyip yönergeleri uyguladım. Şimdi bu serinizi bitiriyorum, tüm videoları. Allah razı olsun. Çok yol aldım 3 günde.

 3. 2. videoda neden Citavi’den bahsetmediniz merak ettim. Citavi’yi tercih etmiştik. Yanlış bir seçim değildir umarım.

 4. Abdullah hocam 4. videoda office word ve excel kullanımı ile ilgili video hazırlatalım demişsiniz. Ancak sitenizde bunlar bulunmuyor. Bu programların kullanımını elbette az çok biliyoruz. Ancak akademik amaçla gerçekten verimli kullanabilen bir hoca video serisi hazırlarsa yararlı olur. Ayrıca sitenizde Şamile’nin kullanımına dair videolar var ancak Şamile güncellendi. Şamile 4’ü verimli kullanabilen bir hoca bununla ilgili video serisi yaparsa yine yararlı olur. Samimiyetinizi, gayretinizi çok takdir ediyor, çok istifade ettiğimizi belirtmek istiyorum. Allah razı olsun.

Bir Cevap Yazın

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
Dini İlimler Araştırma Merkezi DİMER
58140, Kampüs, Sivas, Türkiye
 • blank
 • blank
 • blank
İSNAD Atıf Sistemi
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nin
proje desteği ile geliştirildi:
CÜBAP RGD-015