blank

Şamile Eğitimi

el-Mektebetü’ş-şâmile, daha yaygın ismiyle Şamile programı kullanım eğitimi. Bu eğitim Hitit İlahiyat Youtube kanalı üzerinde yayınlanmıştır.

Çıktılar

Eğitim tamamlandığında katılımcılar, Şamile programının kullanımı hakkında bilgi sahibi olur ve detaylı arama özelliklerini kullanabilirler.

Hedef Kitle
 • – İlahiyat alanında araştırma yapan araştırmacı ve akademisyenler
 • – Lisans öğrencileri
 • – Lisansüstü öğrenciler
Dersler
 • 1: Kurulum ve Dil Ayarları 7:00
 • 2: Eser Seçimi, Not Düşme, Metin İçi Arama 16:18
 • 3: Detaylı Arama Özelliği 24:55
 • 4: Gelişmiş Arama 4:14
 • 5: Sıralı Arama 2:02
 • 6: Kayıtlı Araştırma Klasörleri Oluşturma 2:15
 • 7: Başlık ve Açıklamalarda Arama 1:27
 • 8: Yazarlar/Müellifûn Bölümü 1:43
 • 9: Arama Kaydetme 1:48
 • 10: Tefsir Bölümü 8:37
 • 11: Tahric ve Şerh 8:18


Bu eğitimde el-Mektebetü'ş-şâmile daha yaygın ismiyle Şamile programının kurulumu ve dil ayarlarının nasıl yapıldığı işlenecektir. Bir seri halinde yayınlanacak olan bu video dizisinin ilkini teşkil eden bu çalışmada Şamile programının setup dosyasının temini kurulum aşamaları ve kurulumdan sonra takip edilecek dil ayarlarının nasıl yapılacağı, klavye desteği ve kısa yolların konumlandırılması gibi bilgiler verilecektir.


Bu eğitimde Şamile içerisinde eserlere ulaşma, ulaşılane eserler içerisinde gezinme, dikkat çekici noktalara not düşme ve metin içinde arama özellikleri gösterilecektir.


Bu eğitimde Şamile programının en önemli özelliği olan detaylı arama nasıl yapılır bunu cevabı aranmıştır.


Bu eğitimde Şamile Programında arama yaparken çok kullanılmayan ama bir o kadar da önemli bir özellik üzerinde durulacaktır. و ile او tuşlarının ne işe yaradığı anlatılacaktır.


Bu eğitimde Şamile Programının çok önemli bir özelliği tanıtılacaktır. المرتة sekmesi ile nasıl metin içinde istediğimiz sıralama ile arama yapabileceğimizi göstereceğiz.


Bu eğitimde, farklı klasörlerde seçtiğimiz ve arama yapacağımız eserleri her seferinde tekrar aramak zorunda kalmamak için Şamile Programının sunduğu bir kolaylık anlatılacaktır. Bu sayede kaydettiğiniz klasörler ile tekrarlayan aramalarınızı kolayca yapabileceksiniz


Bu eğitimde Şamile Programının aramalarımızı daraltma adına sunduğu çok güzel bir hizmeti tanıtacağız. Bu özellik sayesinde aramalarınızı başlıklarda ve açıklamalarda yaparak daha sınırlı sonuca ulaşabilirsiniz.


Bu eğitimde Şamile Programının en kıymetli özelliklerinden biri de müellifler ve eserlerine aynı anda ulaşma imkanı. Bu özellik sayesinde bir müellife ve Şamile içerisindeki eserlerine aynı anda ulaşarak kişi çalışmalarında inanılmaz kolaylık sağlanmaktadır.


Bu eğitimde arama kaydetme özelliği anlatılacaktır. Bu özellik sayesinde Şamile programı içerisinde yarım kalan aramalarınızı daha sonra devam etmek üzere kaydedebilirsiniz.


Bu eğitimde Şamile programının en işlevsel özelliklerinden biri olan tefsir bölümünü anlatılacaktır. Tefsir bölümü, ayetler üzerinde araştırma yapan bir kimsenin istediği tefsirden ilgili ayet hakkında en kısa şekilde bilgi edinmesine imkan sağlamaktadır.


Bu eğitimde Şamile programı içerisinde hadislerin tahric ve şerhlerine kolay şekilde ulaşım yolları anlatılacaktır.

Arş. Gör. Osman Aydın
15.04.1986 tarihinde Ankara'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Yozgat-Sorgun'da tamamladı. 2003 senesinde Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni kazandı ve 2007 senesinde mezun oldu. 2007-2013 yılları arasında öğretmen olarak görev yaptı. 2013 senesinden itibaren Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalı Hadis Bilim Dalı'nda Araştırma Görevlisi olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Şamile Eğitimi” hakkında 12 yorum var.


 1. Emeğinize sağlık Osman Hocam. Son derece faydalı bir eğitim olmuş.
  Müsadenizle bir sorum olacaktı. Bilgisayarımdaki Şamile programı daha önce kendi kendini güncelliyordu. Son 4-5 aydır güncelleme yapmıyor. Şamile programının ekranından Sol üst köşedeki bilgisayar sembolüne tıkladığımda “Yükleme esnasında bir hata oluştu. Daha sonra tekrar deneyin” uyarısı veriyor sürekli. Sıkıntının kaynağı ve çözümü konusunda bilginiz varsa paylaşırsanız memnun olurum.

  1. Nisan ayı itibariyle Şamile programının 4. versiyonu yayınlandı. Bu tarihten itibaren eski Şamile (3. versiyon) için kitap veya uygulama güncellemesi yapılmıyor.

 2. Muhtemelen işletim sisteminizden kaynaklı bir sorun gibi gözüküyor. Şamilenin yeni sürümleriyle işletim sisteminiz uyumsuzsa bu oluyor. İkinci bir sebebi varsa ben de bilmiyorum. teşekkür ederim.

 3. Elinize sağlık değerli hocam. Şamile’nin Linux sistemlerinde nasıl kullanılacağına dair videolar da göre bilirsek mutlu oluruz.

  1. Şamile masaüstü uygulaması yalnızca Windows işletim sistemi üzerinde çalışmaktadır. Hali hazırda test aşamasında olan Android ve iPhone uygulamaları da bulunmaktadır isterseniz bunları da kullanabilirsiniz. Bunun dışında internete erişebilen herhangi bir cihazdan https://al-maktaba.org internet sitesini kullanarak da Şamile içerisinde yer alan tüm kaynaklarda arama yapabilirsiniz.

 4. Selamün aleyküm hocam. Şamileyi yeni indirdim. Eski şamile den biraz farklı, 2020 Şamilenin anlatıldığı bir ders organize edebilir misiniz?

 5. S.a. hocam emeğinize sağlık. Hocam şamilede istediğimiz kitabları nasıl yükleyebiliriz veya nasıl silebiliyoruz?

  1. Şamile 3 kullanıyorsanız dosyaları içe aktar (استيراد الملفات) ekranından istediğiniz (internetten indirdiğiniz veya kendi oluşturduğunuz) kitapları yükleyebilirsiniz. Şamile 4 kullanıyorsanız dışarıdan kitap eklemek mümkün değildir. Program her başladığında çevrimiçi olarak güncellemeleri kontrol eder varsa yükleyebileceğiniz yeni kitapları gösterir. Kitapları silmek isterseniz programın kontrol paneline girerek silmeniz mümkündür.

Bir Cevap Yazın

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
Dini İlimler Araştırma Merkezi DİMER
58140, Kampüs, Sivas, Türkiye
 • blank
 • blank
 • blank
İSNAD Atıf Sistemi
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nin
proje desteği ile geliştirildi:
CÜBAP RGD-015