blank

Zotero Eğitimi

Zotero atıf ve referans yönetim programı kullanım eğitimi.
Zotero programı hakkında Zotero resmi internet sitesi üzerinden detaylı bilgi alınabilir.

Çıktılar

Eğitim tamamlandığında katılımcılar, Zotero Programı’nın kullanımı hakkında bilgi sahibi olurlar.

Hedef Kitle
 • – Araştırmacı ve akademisyenler
 • – Lisans öğrencileri
 • – Lisansüstü öğrenciler
Dersler
 • 1: Zotero Nedir, Nasıl Kurulur, Nasıl Yüklenir, İSNAD Şablonu Nasıl Eklenir? 16:47
 • 2: İnternetten Nasıl Kaynak (Kitap, Makale, Tez vb.) Eklenir? 12:10
 • 3: ISBN ve DOI Numarası ile Otomatik veya Elle Kaynak ve PDF Nasıl Eklenir? 16:57
Dosyalar


Bu eğitimde, Zotero programının genel tanıtımı yapılmakta, yüklenmesi hakkında bilgiler verilmekte, İSNAD şablonunun Zotero programına nasıl ekleneceği gösterilmektedir.


Bu eğitimde, internetten kitap, makale, tez gibi kaynakların eklenmesi anlatılmaktadır.


Bu eğitimde ISBN ve DOI numarası ile otomatik olarak veya elle kaynak ve pdf ekleme konuları anlatılmaktadır.

Dr. Öğr. Üyesi Ömer Sabuncu
1965 yılında Şanlıurfa’da doğdu. 1983 yılında Şanlıurfa İmam Hatip Lisesi’nden, 2005 yılında Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisansını “Hz. Peygamber’in Hanımı Hz. Hatice’nin Hayatı ve Kişiliği” başlıklı teziyle 2008 yılında; doktora çalışmasını ise “Hz. Âişe’nin Hayatı, Şahsiyeti ve İslam Tarihindeki Yeri” başlıklı teziyle 2015 yılında tamamladı. 2009 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, 15. Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışmaları, Ebru Dalında “Başarı Ödülü” aldı. 2014 yılında Ebru Sanatının Türkiye adına tescillenmesinde Unesco Genel Merkezi’nde Ülkemizi temsil etti. 2017 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca desteklenen bir proje kapsamında 4 üniversitede “Ebru Sanatı Semineri, Uygulama ve Sergisi” adıyla sanatı gençlerle buluşturdu. 2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın daveti ile “Çin’de Türkiye Turizm Yılı” Etkinlikleri kapsamında Pekin ve Shanghay’da klasik sanatlarımızdan Ebru sanatını icra etti. “Türk Süsleme Sanatları Sanatkârı” unvanıyla Sanatçı Tanıtma Kartı sahibidir. Çalışmalarında Câhiliye, Hz. Peygamber ve Râşid Halifeler Dönemleri ile sahâbî biyografilerine yoğunlaştı. İslam tarihi üzerine kitap, makale ve tebliğleri bulunan Sabuncu, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Evli ve beş çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri 1. Hz. Ebu Bekir, Beyan Yayınları, İstanbul, 2020. 2. Yahudi Asıllı Sahâbîler, Siyer Yayınları, İstanbul, 2019. 3. Hz. Âişe Bint Ebî Bekir, Siyer Yayınları, İstanbul, 2019. 4. Hz. Hatice Bint Huveylid, Siyer Yayınları, İstanbul, 2019. 5. Hz. Safiyye Bint Huyey, Siyer Yayınları, İstanbul, 2019. 6. EbrUrfa/Ebrularla Urfa, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yayınları, Zonguldak, 2017. 7. Son Peygambere İlk İnanan İnsan, Müminlerin Annesi Hz. Hatice, Semerkand Yayıncılık, 1. Baskı, İstanbul, 2011 (7. Baskı, İstanbul, 2018). 8. et-Târîh-İlk Kronolojik İslam Tarihi, Ankara Okulu Yayınları, Ankara 2019. (Çeviri Kitap: Arş. Gör. Mahmut Sabuncu ile birlikte).

Zotero Eğitimi” hakkında 15 yorum var.


 1. Bilgilendirme için teşekkürler hocam. Ben Zotero kullanırken iki meselede sıkıntı çekiyorum: 1) Kadı Abdülcebbar’ın Muğni eseri gibi çok muhakkikli eserlerin her biri için ayrı ayrı kitap mı yüklemek gerekiyor? Ve yine mesela Eşari’nin Makalat’ı gibi iki cilt bir arada olan eserlerde de sıkıntı yaşıyorum. 2- İbn Hazm ve İbn Teymiyye gibi müelliflerin adlarını tam künye verirken de sıkıntı yaşıyoruz, ikinci geçtiği yer de İbn Teymiyye değil de Teymiyye gibi çıkıyor. Veya müellifin tam künyesini verdik, farklı bir eserinde yine tam künye vermeksizin dipnot atmak istiyorum ama bunu yapmak da mümkün görünmüyor pek.
  Kolaylıklar dilerim.

 2. Hocam harika bi çalışma olmuş emeğinize sağlık devamının gelmesi de çok faydalı olacaktır

 3. Allah razı olsun . Yüksek Lisans a yeni başladım. Şimdiden öğrenip devamını getirmek istiyorum . Bundan sonraki çalışmalarda sizlerin sevap hanesinede güzellikler yazılacak . Çok teşekkür ederim

  1. Apple Pages programının Zotero eklentisi olmadığı için bu program üzerinde Zotero kullanamazsınız. Mac işletim sistemi yüklü bilgisayarlarda Microsoft Word, Google Dökümanlar gibi programlarda Zotero kullanmanız mümkündür.

 4. Hocam açıklamalarınız için teşekkür ederim. Ben ilk defa makale yazmak istiyorum ve programdan yeni haberim oldu. Makalemi nereye yazacağım. Sizin videolarınızı izledim. Kaynakları nasıl ekleyeceğimi videolardan öğrenebildim ama programa kendi makalemi nerede yazacağımı anlayamadım.

Bir Cevap Yazın

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
Dini İlimler Araştırma Merkezi DİMER
58140, Kampüs, Sivas, Türkiye
 • blank
 • blank
 • blank
İSNAD Atıf Sistemi
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nin
proje desteği ile geliştirildi:
CÜBAP RGD-015